Menu
CANLI DINLE
 • 71 Görüntülenme
 • 0 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  Münevver
  Junior Member
  Mesaj
  49
  Konu
  46
  Üye Avatarı

  Mesaj:49

  Konu:46

  Aldığı Beğeni:2

  Allahü Teala, kullarına peygamberleri aracılığıyla kitaplar göndermiştir. Bu kitaplarda, Allah'ın emirleri ve yasakları bildirilmiş, kulların yapması gereken görevler öğretilmiş, dünya ve ahirette mutlu olmanın yolları gösterilmiştir

  Allahü Tealanın kitaplarına inanmak, iman etmek imanın 3. şartıdır. Müslümanlar, peygamberlere gönderilen kitapların hepsine inanarak iman eder.

  Semavi kitablardan bize bildirdikleri 104 tanedir. Bunlardan 100’ü küçük kitaptır. Bu küçük kitaplara suhuf (sahife) denir. Diğer dört tanesi ise 4 büyük kitabtır.

  100 suhuf kitap şu Peygamberlere inmiştir

  10 suhufu, Adem aleyhisselama,
  50 suhufu, Şit aleyhisselama,
  30 suhufu, İdris aleyhisselama,
  10 suhufu, İbrahim aleyhisselama.

  Dört büyük kitap ise şu Peygamberlere inmiştir

  Tevrat, Musa aleyhisselama,
  Zebur,Davud aleyhisselama,
  İncil,İsa aleyhisselama,
  Kur'an-ı Kerim, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselama.

  Kur'an-ı Kerim, bütün ilahi kitapların hükümlerini nesh etmiş, yani yürürlükten kaldırmış ve bu hükümleri kendisinde toplamıştır. Bugün, bütün insanların Kur'an-ı Kerime tabi olmaları gereklidir.

  Kur'an-ı Kerim'in gelmesi ayet ayet olmuş ve 23 senede tamamlanmıştır. Kur'an-ı Kerim, 114 sûre, 6236 ayetdir. Kur'an-ı Kerim, kıyamete kadar geçerlidir. Geçersiz olmaktan ve insanların değiştirmelerinden korunmuştur. Kur'an-ı Kerimde eksiklik veya fazlalık olduğuna inanan, Allahü tealaya inanmamış olur.

  "Kur’anı biz indirdik, elbette yine onu biz koruyacağız." (Hicr suresi, 9. ayet)

  Kur'an-ı Kerim indirildiğinden beri hiçbir değişikliğe uğramamış, bundan sonra da uğramayacaktır. Kur'an-ı Kerim, Allah kelamıdır.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  Şu anda listelemek için üye yok.