Menu
CANLI DINLE
 • 86 Görüntülenme
 • 0 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  Münevver
  Junior Member
  Mesaj
  49
  Konu
  46
  Üye Avatarı

  Mesaj:49

  Konu:46

  Aldığı Beğeni:2

  Peygamber, Allah ile insanlar arasında elçi olarak görevlendirilen Allah'ın emirlerini bildiren doğru yolu gösteren Allah elçileridir. Peygamberler insanlara yol gösterici olarak gönderilmiştir.
  Allahü Tealanın peygamberlerine inanmak, iman etmek imanın 4. şartıdır. Müslümanlar, peygamberlerin hepsine inanarak iman eder. Peygamberlere iman etmek, aralarında hiçbir fark görmeyerek, hepsinin Allahü teala tarafından seçilmiş sadık, dogru sözlü olduklarına inanmak demekdir.


  İşte, bu gerçekleri insanlara öğretmek, dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını göstermek için Yüce Allah Peygamberlerini görevlendirmiştir.

  Peygamberler en doğru bir şekilde insanlara Allah'ı tanıtmışlar, inanç esaslarını, ibadet şekillerini öğretmişlerdir. Dini hükümleri ve güzel ahlâk ilkelerini açıklamışlar, kendileri de söylediklerini yaparak insanlara örnek olmuşlardır. Yeni din ve ahkam getiren Peygamberlere Resûl denir. Yeni bir din getirmeyip, insanları, önceki dine davet eden Peygamberlere Nebî denir.

  Kur'an-ı Kerim'de adları geçen peygamberler şunlardır

  1- Adem,
  2- İdris,
  3- Nuh,
  4- Hûd,
  5- Sâlih,
  6- Lût,
  7- İbrahim,
  8- İsmail,
  9- İshak,
  10- Yâkub,
  11- Yûsuf,
  12- Şuayb,
  13- Hârun,
  14-Mûsa,
  15- Dâvud,
  16- Süleyman,
  17- Eyyûb,
  18- Zülkifl,
  19- Yûnus,
  20- İlyas,
  21- Elyesa,
  22- Zekeriyya,
  23- Yahya,
  24- İsa,
  25- Muhammed (S.a.v.)

  İlk peygamber Hz.Âdem (a.s.), son peygamber bizim peygamberimiz Hz. Muhammed (S.a.v.)'dir. Bu ikisinin arasında birçok peygamber gelmiştir. Peygamberlerden yirmibeş tanesinin ismi Kur'an-ı Kerim'de geçmektedir. Ancak peygamberlerin sayısı çok daha fazladır.
Konuyu Görüntüleyenler
  Şu anda listelemek için üye yok.